voip

آیا پهنای باند کافی را برای استفاده از VoIP را دارم؟

یکی از فاکتورهای اصلی که به سیستم های تلفن سنتی نسبت به VoIP کمی برتری می دهد، کیفیت صدای خوب و تقریبا ثابت خطوط تلفن شهری است.

یکی از فاکتور های اصلی که کیفیت صدای تکنولوژی ویپ را تحت تاثیر خود قرار می دهد، پهنای باند است.

در گذشته ما مطلبی در مورد سرعت های اینترنت مورد نیاز برای شرایط مختلف نوشتیم که می توانید برای دریافت اطلاعاتی در مورد تکنولوژی های استفاده شده و سرعت اینترنت مورد نیاز برای آنها، به این مطلب مراجعه کنید.

در این مطلب ما به توضیح این می پردازیم که در شرایط عملی برای استفاده از سرویس های ویپ به چه میزان پهنای باند نیاز دارید.

این سوال، یک سوال بسیار مهم است تا با پاسخ آن بتوانیم بهترین کیفیت صدا را در سیستم تلفنی خود ایجاد کنیم. همچنین پاسخ این سوال برای کاربرانی که از اینترنت های گران قیمت استفاده می کنند نیز بسیار مهم خواهد بود.

برای برقراری یک تماس ویپ با کیفیت، به چقدر پهنای باند نیاز است؟

به طور کلی سرعت ۹۰ کیلوبیت بر ثانیه برای انتقال صدای با کیفیت ویپ مورد نیاز است (البته باز هم فاکتور های دیگری نیز دخیل خواهند بود). این سرعت باید به صورت اختصاصی در اختیار سیستم تلفنی ویپ قرار بگیرد، نه اینه بین تعداد زیادی کاربر تقسیم شده باشد.

به طور کلی هر سرعتی پایین تر از ۵۶ کیلوبیت بر ثانیه به هیچ وجه برای ایجاد یک تماس ویپ توصیه نمی شود. البته این سرعتی که به آن اشاره کرده کیفیت صوت مناسبی را در اختیار شما قرار نخواهد داد. برای دریافت یک کیفیت بالا، حتما باید پهنای باند مناسبی به سیستم تلفنی اختصاص دهید. یک سرعت خوب حداقل ۹۰ کیلوبیت بر ثانیه خواهد بود.

مدیر های شبکه، افرادی که اینترنت را بین کاربران پخش می کنند باید محدودیت هر شخص را طوری تنظیم کنند که قادر باشد ی تماس تلفن ویپ با کیفیت برقرار کند. پس هر کاربر حداقل سرعتی برابر ۹۰ کیلوبیت بر ثانیه نیاز خواهد داشت.

معمولا سرعت کاربران بر اساس شرایط ۳۰ کیلوبیت، ۶۰ کیلوبیت یا ۹۰ کیلوبیت بر ثانیه تنظیم می شود که هر کدام کیفیت صدای متناسب با خود را انتقال خواهند داد.

آن چیزی که تعیین می کند کیفیت صدای ویپ بر اساس سرعت چگونه باشد در واقع codec استفاده است. کدک ها وظیفه فشرده سازی و encoding را بر عهده دارند که وظیفه بسیار سنگینی است و تاثیر مستقیم بر کیفیت صدای انتقال دارد.

به طور معمول کدکی که کیفیت صدای بهتری ارائه می دهد، پهنای باند بیشتری نیاز دارد. به عنوان مثال G.711 که بهترین کدک موجود در حال حاضر است نیاز به پهنای باند ۸۷٫۲ کیلوبیت بر ثانیه دارد. کدک iLBC نیاز به پهنای ۲۷٫۷ کیلوبیت بر ثانیه دارد و کدک G.726-32 نیاز به ۵۵٫۲ پهنای باند دارد.

گروه مهندسین آواتک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *